NesaDeBeli - Lovac na sreću
Ako nemaš dovoljno sreće, znaj da si naišao na ljude koji ti žele pomoći.
Ukoliko imaš sreće, ostani i pomozi ostalima koji je nisu našli.
Bilo da ostaneš ili da odeš, ja ti želim da imaš uvek dovoljno sreće.
NesaDeBeli - Lovac na sreću
Ako nemaš dovoljno sreće, znaj da si naišao na ljude koji ti žele pomoći.
Ukoliko imaš sreće, ostani i pomozi ostalima koji je nisu našli.
Bilo da ostaneš ili da odeš, ja ti želim da imaš uvek dovoljno sreće.
NesaDeBeli - Lovac na sreću
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
NesaDeBeli - Lovac na sreću


 
PrijemPortalLatest imagesTražiRegistruj sePristupi
Zadnje teme
» Slika za novi forum
Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 EmptyPon Okt 03, 2016 10:11 am od NesaDeBeli

» Sest pesama
Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 EmptyPet Mar 11, 2016 12:37 pm od NesaDeBeli

» Supstance i industrijski preparati koji pomažu razvoj ćelija raka
Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 EmptyUto Apr 16, 2013 1:07 pm od NesaDeBeli

» Preparati koji pomažu u borbi protiv tumora
Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 EmptyUto Apr 16, 2013 1:04 pm od NesaDeBeli

» Biljke koje pomažu u borbi protiv tumora
Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 EmptyUto Apr 16, 2013 12:26 pm od NesaDeBeli

» Rak iz mog ugla
Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 EmptyUto Apr 16, 2013 12:18 pm od NesaDeBeli

» Program Stranka Debelih Srba ( u izradi, potrebna pomoć )
Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 EmptySub Jan 07, 2012 11:40 pm od NesaDeBeli

» Poučne priče s raznih strana sveta
Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 EmptyČet Jun 23, 2011 11:47 am od NesaDeBeli

» Link Lolicka
Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 EmptySre Apr 27, 2011 1:54 pm od NesaDeBeli

Navigacija
 Portal
 Indeks
 Lista članova
 Profil
 FAQ - Često Postavljana Pitanja
 Traži
Forum
Traži
 
 

Rezultati od :
 
Rechercher Napredna potraga
Socialni obeležak stranice
Bookmark and share the address of NesaDeBeli - Lovac na sreću on your social bookmarking website

Zadržite i delite adresu NesaDeBeli - Lovac na sreću na vaš sajt social bookmarking-a

 

 Poučne priče s raznih strana sveta

Ići dole 
3 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći
AutorPoruka
NesaDeBeli
Admin
NesaDeBeli


Posts : 472
Reputacija : 1
Join date : 26.02.2010
Age : 55
Location : Aleksandrovac

Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Poučne priče s raznih strana sveta   Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 EmptyPon Dec 06, 2010 3:17 am

Лаиса

У старо доба, живела је у Коринту једна жена по имену Лаиса. Живела је грешним животом а њено име се повезује са следећим догађајем: кад су се на њеном лицу појавиле прве боре, Лаиса је почела да ломи сва огледала која су јој долазила под руку, будући да је свако од њих разоткривало прве знаке њеног старења.

Много пута и ми, људи, не можемо да поднесемо истину, нити налазимо снагу да прихватимо боре нашег духовног постојања. Тешко нам пада да примимо савете и примедбе других. Али онај човек, који жели да се поправља, увек ће тражити неког ко ће га подсећати на његово несавршенство и ко ће му указивати како да изнађе начине и средства ка савршенству.
--------------------------------


Жена вози путем...
Мушкарац вози истим путем, али у супротном смеру...
Када се сусретну, жена спусти прозор и викне:
-Коњ!
Мушкарац одмах спушта прозор и одговара:
-Вештице!
Наставе даље свако својим путем, а мушкарац, смејући се што је онако одговорио жени, уђе у прву кривину и:
Удари право у цркнутог коња који је лежао на друму...

Наравоуценије
Мушкарци често не разумеју шта им жене говоре!
А понеки од њих помисле, да су све жене помало вештице...
Nazad na vrh Ići dole
https://nesadebeli.forumsr.com
NesaDeBeli
Admin
NesaDeBeli


Posts : 472
Reputacija : 1
Join date : 26.02.2010
Age : 55
Location : Aleksandrovac

Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Poučne priče s raznih strana sveta   Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 EmptyPon Dec 06, 2010 3:42 am

Korak, disanje - zamah metlom

Bepo, cistac ulica, radio je svoj posao rado i temeljito. Znao je da je njegov rad potreban. Kad bi meo ulice cinio je to polako i jednolicno: kod svakog koraka jedno disanje, i kod svakog disanja jedan zamah metlom. Korak - disanje - zamah metlom - korak - disanje - zamah metlom...

Ponekad bi malko zastao i razmisljao gledajuci ispred sebe. Zatim bi nastavio: korak - disanje - zamah metlom - korak disanje - zamah metlom. Dok bi se Bepo tako pomicao i pred sobom posmatrao neociscenu ulicu, a iza sebe ociscenu, dolazile bi mu cesto velike misli. Ali bejahu to misli bez reci, misli koje se vrlo tesko mogu drugima saopstiti. Slicno kao neki odredjeni miris kojeg se jedva jos secamo ili kao neka boja o kojoj smo sanjali.

Nakon rada sedeo je Bepo kod devojcice Momo i tumacio joj svoje velike misli. Ona ga je na poseban nacin slusala. Zato bi se njemu razvezao jezik i pronalazio bi prave reci:

- "Vidis Momo", govorio bi on, "to ti je tako: Ponekad imas pred sobom vrlo dugu ulicu. i mislis: strasno je duga, nemoguce ju je ocistiti; znas, tako mislis." Pogledao bi cuteci preda se i onda nastavio: "I, tada se pocnes zuriti. i zuris se sve vise i vise. Ipak svaki put kad pogledas, vidis da ulica pred tobom nije nimalo kraca. Pocnes se jos vise napinjati i tada te uhvati strah, a na koncu izgubis dah te ne mozes dalje. A ulica je jos uvek tu. Tako se ne sme ciniti."

Bepo je kratko vreme razmisljao i nastavio: "Ne sme se nikad misliti na celu ulicu najedanput, razumijes li? Mora se misliti samo na sledeci korak, na sledece disanje, na sledeci zamah metlom. I uvek ponovno samo na sledeci".

Ponovno je zastao i razmisljao pre nego je dodao: "Takav rad donosi radost. To je vazno. Tada se posao uradi dobro. Tako to treba biti."

Nakon duge stanke nastavio je: "Odjednom vidis da je cela ulica ociscena - korak po korak. Uopste ne znas kako, a i ne izgubis dah."

Klimajuci glavom, Bepo je rekao na kraju: to je vazno!
Nazad na vrh Ići dole
https://nesadebeli.forumsr.com
NesaDeBeli
Admin
NesaDeBeli


Posts : 472
Reputacija : 1
Join date : 26.02.2010
Age : 55
Location : Aleksandrovac

Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Poučne priče s raznih strana sveta   Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 EmptyPon Dec 06, 2010 3:47 am

Brodska jedra

Jedna legenda govori o tri muškarca, koji su nosili svaki po dvije vreće. Ali teret nisu osjećali jednako. Vreće su im, jedna sprijeda a druga straga, visile obješene na drvenoj motki na ramenu.

Upitali prvog čovjeka šta ima u vrećama. Odgovorio je: - Svi moji uspjesi, sva dobra djela mojih prijatelja, sve životne radosti - u vreći su straga. Skriveni od pogleda, završeni, prekriveni lišćem, ne smetaju mi mnogo. U vreći sprijeda imam sve loše i ružne stvari koje su mi se dogodile. Hodam, zastanem često, vadim ih, posmatram, proučavam, mislim šta ću. Stalno sam s njima, i mislima i osjećajima. Stalno radim na njima.
Taj se čovjek često zaustavljao, gledao unazad, mučio se nad sobom i napredovao malo i vrlo sporo.

I drugog su čovjeka upitali isto. Rekao je: -U vreći sprijeda nosim moja dobra djela, spoznaje o vrlinama. Često ih gledam, vadim i pokazujem drugima. Vreća na leđima sadrži moje greške i moje slabosti. Ponesem ih sa sobom kuda god krenem, jer one su moje i ne mogu ih tek tako odložiti na stranu. Usporavaju me, ponekad su veoma teške.

Treći muškarac je odgovorio: - Na prednjoj vreći napisao sam riječ "dobrota". Prepuna je pozitivnih misli, dobrih ljudskih djela, svih dobrih stvari koje sam imao i učinio u životu, misli o mojoj snazi. Ta mi vreća nije teška. Naprotiv, poput brodskih jedara, pomaže mi u kretanju naprijed. A vreća na leđima ima natpis "loša sjećanja" i prazna je, jer sam joj odrezao dno. O svemu što mi se loše dogodilo, o lošim mislima koje ponekad o sebi imam, o zlu koje od drugih čujem, malo razmislim i bacim ih u tu vreću. Kroz rupu to ode zauvijek. Ja sam slobodan. Ja nemam tereta koji bi me usporavao u hodu.
-----------------------------------


Sta zene zele

Mladi kralj Artur je bio iznenadjen i uhvacen od susednog Kralja, dok je kradom lovio u njegovim sumama. Kralj ga je mogao ubiti na licu mesta jer je to bila kazna za sve one koji bi krali na monarhovom imanju, ali se on pokolebao pred Arturovom mladoscu i simpaticnoscu, i ponudio mu je slobodu u zamenu za odgovor na jedno tesko pitanje.

Sta ustvari zele zene?

Ovakvo bi pitanje ostavilo bez reci i najstarije mudrace i mladom
Arturu se cinilo da je prosto nemoguce odgovoriti na njega.

Kako god bilo, bolje je i pitanje nego umreti obesen, tako da se vratio u svoje kraljevstvo i poceo ispitivati svoje podanike. Razgovarao je s princezama, kraljicom, prostitutkama, casnim sestrama, mudracima, pa cak i sa dvorskom ludom .jednom recju, sa svima. Ali, niko mu nije dao zadovoljavajuci odgovor. Medjutim, svi su mu savetovali da potrazi odgovor kod stare vestice, jer ga je ona jedina i znala.
Cena bi bila visoka, jer je stara vestica bila nadaleko poznata po svojim basnoslovno skupim uslugama.

Dosao je najzad i zadnji dan godine i Artur nije imao drugog resenja vec da razgovara sa vesticom. Ona je pristala dati odgovor, ali u zamenu za sledecu cenu: zelela je da se uda za Sir Gawain-a, najplemenitijeg viteza Okruglog stola i Arturovog najboljeg prijatelja.
Mladi Artur je prestravljeno gledao; bila je grbava i uzasno ruzna, imala je jedan jedini zub, sirila je oko sebe takav smrad koji ga je terao na povracanje i ispustala je neobicne krike i zvukove.
Nikad Artur nije u svom zivotu video odvratnijeg stvorenja. Pri samoj pomisli da zamoli svog prijatelja da ozeni ovo storenje, uplasio se i posustao.

Ali Sir Gawain je saznao sta se dogodilo i odlucno rekao da je zrtvovanje za zivot svog prijatelja i za ocuvanje Okruglog stola vredno toga
Najavljeno je vencanje, nakon cega je stara vestica u svojoj paklenoj mudrosti rekla:
"Svaka zena zeli da bude vlasnica svog zivota!"

Cim je to izgovorila, svi prisutni su odmah priznali da je izrekla veliku mudrost i da je potpuno u pravu. Isto tako, da je i mladi Artur spasen.
Tako je i bilo.

Cim je cuo odgovor, monarh susednog kraljevstva je vratio Arturu slobodu i pravo na zivot. Vencanje je obavljeno i to gala; prisustvovali su svi dvorjani i niko vise od Artura nije osecao i olaksanje i tezinu u isto vreme.

Sir Gawain je bio nasmesen sve vreme, ljubazan i pun postovanja, po svom starom obicaju.
Stara vestica je napravila pravi skandal svojim najgorijim nacinom ponasanja: zdrala je kao zvjer, bez koriscenja pribora za jelo-rukama i uz to proizvodila zastrasujuce urlike i zvuke, a da ne spominjemo nepodnosljivi smrad.

Konacno je doslo i vreme prve bracne noci i dok je cekao svoju novovencanu mladu da mu dodje u krevet...Gawain je ugledao kako mu prilazi najlepse zensko stvorenje koje je ikad u zivotu mogao zamisliti. Sav ocaran je upitao sta se dogodilo, na sta mu je mlada devojka odgovorila da je to ona, vestica, ali da ce pola vremena provesti s njim kao vestica, a pola kao mlada devojka i to sve zato sto je on bio dobar prema njoj sve vreme. Isto tako, upitala ga je koji njen aspekt zeli preko dana, a koji preko noci.

Koje okrutno pitanje!
Gawain je pozurio sa razmisljanjem. Da li da preko dana ima divnu devojku koju ce moci svima pokazivati bez straha i srama, a nocu u intimnosti svog kreveta imati monstruoznu vesticu???
Ili pokazivati prijateljima preko dana vesticu, a trenutke bracnog sladostrasca provoditi sa divnom devojkom???

Plemeniti Gawain joj je rekao da joj pusta na volju da sama odluci.

Cim je to cula, vestica je rekla da ce uvek biti u obliku mlade devojke, i danju i nocu, jer ju je on postovao i dozvolio joj da bude vlasnica svog zivota.
Nazad na vrh Ići dole
https://nesadebeli.forumsr.com
NesaDeBeli
Admin
NesaDeBeli


Posts : 472
Reputacija : 1
Join date : 26.02.2010
Age : 55
Location : Aleksandrovac

Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Poučne priče s raznih strana sveta   Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 EmptyPon Dec 06, 2010 3:50 am

Jedna greska na zeni

Kada je Bog napravio zenu, dosao je do sestog dana, radeci prekovremena.

Jedan andjeo je dosao i pitao ga: "Zasto koristis tako puno vremena na nju?"

I Bog odgovara: "Jesili ti vidio sve specifikacije, sto sam joj dao da je formiram?"

"Ona mora znati prati, ali ne smije da bude od plastike, imati vise od 200 pokretnih zglobova, svi moraju imati mogucnost za promjenu, i usput da svaka dijeta funkcionise, i jos da ima krilo za najmanje cetvero djece... ali u isto vrijeme da ima poljubac, da moze izlijeciti od jednog povredjenog koljena do slomljenog srca, i sve ce ovo da radi sa samo dvije ruke."

Andjeo se zacudio svim tim vjestinama.

"Sa samo dvije ruke... Nemoguce!"

"I ovo je samo standardni model?!"

"To je puno posla za jedan dan... sacekaj sutra pa je dovrsi."

"Ne zelim to, protestirao je Bog. Tako sam blizu da zavrsim ovo bice, sto je meni srcu drago.

Kad se razboli, sama se izbori da ozdravi, i moze da radi 18 sati dnevno."
Andjeo se priblizio i dotaknuo zenu.

"Boze, kako si je napravio tako meku."

"Jeste, mekana je", kaze Bog, ali napravio sam je da ima i snagu. "Neces vjerovati sta sve moze da uradi i da izdrzi."

"Moze li misliti?" pita Andjeo.

Bog odgovara: "Nije samo da moze misliti, ali moze da saradjuje i da pravi dogovore."

Andjeo nesto vidi, sto mu je privuklo paznju, i dotakne zenino lice...

"Boze, izgleda da ovaj model ima jednu propust. Jesam ti rekao da puno stvari stavljas na nju."

"Nije to nikakav propust... to je jedna suza". ispravi ga Bog.

"Zasto je to?", upita Andjeo.

I Bog kaze: "Suza je njezin nacin da se izrazi, njena tuga, njena ljubav, njena samoca, njen bol i njen ponos."

Ovo je ostavilo jak utisak na Andjela; "Ti si genije, Boze. Na sve si mislio. Zena je sjajno bice!!"

To je istina! Zena ima snagu, sto joj se covijek divi. One podnose teskocu, da nose tugu, ali znaju za srecu, ljubav i svoje misljenje.

One se smiju, kad zele da vrisnu. Zene pjevaju, kada zele da placu. Placu kad su srecne i smjeskaju se kad su nervozne.

Bore se za ono u sto vjeruju.

One su protiv nepravde.

Ne uzimaju "ne" za odgovor, ako ima drugi i bolji nacin za resenje. Sve od sebe daju za svoju porodicu. One prate jednu prijateljicu doktoru, zato sto se boji doktora. I zena voli bez granice...

One placu kad im djeca nesto novo u zivotu dozive, i raduju se dobroti svojih prijatelja.

One se raduju kada cuju za neko rodjenje ili vjencanje.

Srcej njihovo se slomi kad cuju za smrt neke drage osobe.

One tuguju za izgubljenim voljenim osobama, ali jake su i kada nema vise nista za sta da se bore.

Zene znaju da jedan poljubac i zagrljaj moze da zalijeci jedno slomljeno srce.

Ali, nalazi se jedna greska kod zene:

Ona zaboravi koliko vrijedi.
Nazad na vrh Ići dole
https://nesadebeli.forumsr.com
NesaDeBeli
Admin
NesaDeBeli


Posts : 472
Reputacija : 1
Join date : 26.02.2010
Age : 55
Location : Aleksandrovac

Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Poučne priče s raznih strana sveta   Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 EmptyPon Dec 06, 2010 3:53 am

Ova priča se odnosi na materijalnu dobit, ali ako umesto reči zlato upotrebimo reč ljubav pouka će biti potpuno ista.
--------------------------------------------------------


Кућа од злата


Један човек је за време златне грознице решио да прода сву своју имовину да би купио опрему за копање злата и обезбедио храну за овај подухват. Отишао је у планине заједно са другим копачима и кренуо у потрагу за златом.
Дани су пролазили, а он није пронашао ни трунку злата. Пролазили су месеци и године, он је постајао све сиромашнији и сиромашнији и на крају је остао без ичега. Разочаран после свега, решио је да оде у једно напуштено место, где су остале празне бараке, и да ту умре. Како се осећао веома усамљеним на том пустом и суморном месту, одлучио је да оде негде у природу. Стигао је до једног потока, који је текао поред дивне ливаде до које је била шума. Ту је стао и посматрајући овај предиван призор природне лепоте које нам је Бог подарио, одлучио је да ту направи себи једну малу кућицу. Како је било топло време, ископао је рупу поред потока и почео да прави цигле од те земље и да их суши на сунцу. Од њих је касније саградио малу кућицу на сред пољане. Дошла је зима, а он је, онако изморен и разочаран, умро од глади и хладноће. Од тада је прошло пуно времена и један млади брачни пар је решио да купи тај плац и сагради на њему кућу, јер им се јако свиђао предео. Саградили су кућу, али им је сметала та неугледна куцица на сред ливаде, па су решили да је сруше. Када су почели да је руше, приметили су да у циглама несто светлуца на сунцу. Однели су циглу на анализу и установили да је разлог томе злато.
Место одакле је вађена земља за те цигле је било богато налазиште злата. На том месту је касније отворен један од највећих рудника злата.
Замислите колико један човек може да буде слеп поред очију и не види богатство које тако дуго тражи. Човек је умро од глади у кући од злата.

Зато вас молим да и ви не будете слепи. Отворите очи!

Погледајте око себе!
Nazad na vrh Ići dole
https://nesadebeli.forumsr.com
NesaDeBeli
Admin
NesaDeBeli


Posts : 472
Reputacija : 1
Join date : 26.02.2010
Age : 55
Location : Aleksandrovac

Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Poučne priče s raznih strana sveta   Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 EmptyPon Dec 06, 2010 4:02 am

Мој начин

Пред сезону монсуна један старац копао је рупе у својој башти.
- "Шта радиш?" - питао га је сусед.
- "Садим манго", одговорио је старац.
- "Зар мислиш да ћеш стићи да пробаш плодове?"
- "Не, тако дуго нећу поживети, али други хоће. Пало ми је на памет да сам читавог живота јео манго који су други садили. Ово је мој начин да им захвалим."
.....................................


Сејач среће

Једног дана видеше дечаци неког старца како иде улицом са великом корпом на рамену, препуном блистваих звезда. Лаганим замахом руке он би с времена на време заграбио из корпе и завитлао као да сеје. Тада би много прекрасних звездица залепршало око њега као јато варница.

- Шта то радите? – упиташе дечаци горећи од знатижеље.
- Сејем срећу! – одговори човек и мирно настави свој посао док су му се међу прстима цаклили прекрасни драгуљи из којих су дечаке гледале топле дугине боје попут сунчаних очију.

Освојени том лепотом малишани сместа појурише да ухвате срећу, али узалуд.
И они најхитрији и најокретнији остајали би празних руку.

- Узалуд је то што чините – осврнуо се тајанствено старац - тако је никада нећете уловити.
- Зашто? – упиташе зачуђено дечаци.

Насмешивши се, старац је тихо рекао:

- Тек кад се научите сејати радост, љубав и лепоту око себе, бићете позвани на жетву среће. Онај ко граби себи, никада неће ухватити срећу. Срећа се узима раширених руку.
Nazad na vrh Ići dole
https://nesadebeli.forumsr.com
NesaDeBeli
Admin
NesaDeBeli


Posts : 472
Reputacija : 1
Join date : 26.02.2010
Age : 55
Location : Aleksandrovac

Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Poučne priče s raznih strana sveta   Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 EmptyPon Dec 06, 2010 4:06 am

Slikar

Neki stariji bracni par godinama je vodio malu radnju u jednom selu u Novoj Engleskoj. Umoran od dosadne svakidasnjice, vlasnik je jednog jutra u izlog stavio oglas : "Na prodaju."

- "Zeno" - rekao je - "mozda ce neki mladi ljudi sa vise novca nego zdravog razuma doci i kupiti je. Tada se ti i ja mozemo otseliti u Floridu gde cemo bolje ziveti."

Medjutim, sedmice su prolazile, a takav kupac nije se pojavio. Jednog jutra u selo je stigao neki stranac natovaren slikarskom opremom. Usao je u radnju i rekao vlasniku:
- "Da li mi dozvoljavate da slikam vasu radnju?"
- "Da", - odgovorio je starac, - "ali ovde ne vidim nista sto bi moglo da pivuce slikara."

Stranac je namestio svoj pribor i marljivo radio celog dana. Sledeceg dana nastavio je svoj posao. Kada je zavrsio, zahvalio se vlasniku i otisao. Nekoliko sedmica kasnije isti stranac ponovo je usao u radnju. Starom bracnom paru poklonio je ulaznice za umetnicku izlozbu u obliznjem gradu. Slikar je pored ulaznica poklonio domacinima i novac za autobuske karte do grada.

Starac je mislio da je sve to samo "gomila gluposti", ali je na navaljivanje supruge ipak pristao da poseti izlozbu. Stari bracni par dosta zbunjeno, prolazio je kroz galeriju Iznenada muz je zastao i uzviknuo:
- "Mama, to je nasa radnja!"
Priblizili su se i sa srtahopostovanjem posmatrali privlacnu sliku.
- "Nikad nisam primetio da ti siroki brestovi tako uokviruju nasu zgradu!" - rekao je on.
- "Nisam znala da prozorska okna tako svetlucaju!" - uzviknula je ona.

Slika njihove radnje privlacila ih je kao magnet. Posto su jos malo postojali, starac je uhvatio ruku svoje zene i rekao:
- "Mama, hajdemo kuci. Cak i prozorska okna svetlucaju kada je srce u redu!"
Cim su stigli kuci izvadili su oglas iz izloga.

Kada je srce u redu sve drukcije izgleda!
Nazad na vrh Ići dole
https://nesadebeli.forumsr.com
NesaDeBeli
Admin
NesaDeBeli


Posts : 472
Reputacija : 1
Join date : 26.02.2010
Age : 55
Location : Aleksandrovac

Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Poučne priče s raznih strana sveta   Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 EmptyPon Dec 06, 2010 9:17 am

Poverenje
Bilo je to pre mnogo godina.
U jednoj zemlji ziveo je kralj koji je mudro upravljao svojim kraljevstvom. Oko sebe je ve imao poverljive ljude, ali mu je trebala jos jedna izuzetno poverljiva osoba. Kralj je zeleo da na dvoru ima jednog pametnog, ali iznad svega vernog i odanog mladica, koji je znao da cuva tajne. I zato je po celom kraljevstvu objavio da se trazi jedna takva licnost.

Nakon nekog vremena javio se veliki broj obrazovanih mladih ljudi i kralj se nasao u dilemi koga da izabere. Zato je odlucio da im postavi jedan zadatak, pa koji ga bude resio i jos obrazlozio svoje resenje, bice izabran.

Zadatak je bio jedna zagonetka: svaki mladic je dobio tri lutke. One su bile identicne, jednake velicine, jednako obucene sa istim frizurama.

Medjutim, one su se ipak u necemu razlikovale. A to nesto je trebalo zapaziti tj. pronaci. Zadatak je naoko bio lak, ali nakon podosta vremena mladici su vracali lutke sa obrazlozenjem da ne mogu primetiti razliku. Ali, kralj je ostao uporan.

„Valjda ce se naci bar jedan koji ce uociti vrednost jedne lutke i mane ostale dve. A ta vredna crta karaktera te lutke tako je vazna. Uoci li neko tu njenu osobinu, znaci da je i sam ima. A meni bas takav treba.”

Najzad se pojavio jedan mladic koji je skromno stao pred kralja, odvojio jednu lutku na jednu stranu a ostale dve na drugu. Pre nego sto je bilo sta rekao, uradio je sledece:

Prvoj lutki je uvukao jednu slamcicu u uho i ona je izasla kroz drugo uho. (kad pričaš takvoj osobi nešto, uđe na jedno uho, izađe na drugo)
Kod druge je uradio to isto, ali ovoga puta slamcica je izasla na usta. (kad njoj pričaš, odmah svima ispriča)
I na kraju, kod trece lutke slamcica nije uopste izasla, vec je ostala unutar same lutke. (kad takvoj osobi pričaš, ostaje sve "u njoj"..osoba od poverenja)

"Postovani kralju, ova poslednja lutka je najvrednija" - odgovorio je mirno mladic.

"Da, tako je" - zadovoljno se nasmejao kralj, jer je zagonetka bila resena.
Nazad na vrh Ići dole
https://nesadebeli.forumsr.com
NesaDeBeli
Admin
NesaDeBeli


Posts : 472
Reputacija : 1
Join date : 26.02.2010
Age : 55
Location : Aleksandrovac

Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Poučne priče s raznih strana sveta   Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 EmptyPon Dec 06, 2010 9:19 am

O vernom sokolu

Priča se da je nekada davno, davno, živeo jedan šah koji je imao sokola, tog sokola je mnogo voleo i kad god bi pošao u lov, nosio je sokola na ruci.

Loveći jednom, vidi - trči jelen. Šah obode konja mamuzama i pojuri za jelenom. Jureći tako, ode daleko.Pratnja je žurila za svojim šahom, ali nije mogla da ga sledi i izgubi ga iz vida.Šah, međutim, obori jelena i uto oseti da je jako ožedneo. Dugo je krestario okolo na svom konju tražeći kakav izvor i ne nađe ga. Konačno, stigavši u podnožje jedne velike stene, opazi da sa njenog vrha polako kaplje voda. Iz svoje torbe on izvadi čašu i podmetne je tako da voda kaplje u nju. Čaša se polako punila vodom i taman kad ju je prineo ustima, soko ga udari krilom po ruci i prospe svu vodu.

Šah se naljuti na sokola i opet podmetne čašu da u nju kaplje voda. I po drugi put se napuni. Šah je prinese ustima, ali ga soko opet udari po ruci i sva voda se prospe. Sad se šah jako naljuti; tresne sokola o zemlju, gde ostane ležati mrtav.

Uto stiže jedan od šahovih slugu i šah mu reče kao je žedan. Sluga uze čašu, natoči u nju vodu iz kozje mešine i pruži je svom gospodaru, ali mu šah reče :

- Pije mi se čista i hladna voda. Hoću od one što kaplje sa stene, ali neću da čekam da ona kaplje kap po kap. Popni se gore na stenu i zahvati mi vode s izvora.

Sluga se popne na stenu, nađe izvor i - šta vidi? Na samoj strmoj ivici stene leži zmija, a njena otrovna pljuvačka meša se izvorskom vodom i kap po kap kaplje sa stene.

Sluga se uplaši, brzo sjuri dole i reče šahu šta je video. zatim naspe čašu vode iz mešine i pruži je šahu. Šah je prinese ustima, ali ni gutljaja nije mogao popiti. On gorko zaplaka i, pokazujući svom sluzi mrtvog sokola, poče da kune svoju nepromišljenost.
Celi život sećao se on ovog slučaja

Pametni ljudi ne čine ništa dok dobro ne promisle
Nazad na vrh Ići dole
https://nesadebeli.forumsr.com
NesaDeBeli
Admin
NesaDeBeli


Posts : 472
Reputacija : 1
Join date : 26.02.2010
Age : 55
Location : Aleksandrovac

Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Poučne priče s raznih strana sveta   Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 EmptyPon Dec 06, 2010 11:11 am

Dve dinje

Šetajući jednom, neki krojač ugleda u nečijem dvorištu dve zrele dinje kako vise naslonjene na podupirač. Beše to u ono doba kad obično nema dinja. Idući dalje sretne on četvoricusvojih prijatelja i ispriča im šta je video. Sva četvorica, kao jedan, nazovu krojača lažovom i reknu mu :

-Donesi te dinje i pokaži ih nama, onda ćemo ti poverovati.

-Dobro, doneću ih - -odgovori krojač - ali najpre ćemo se opkladiti.

-Dobro - -pristane jedan prijatelj - Dogovor je ovaj: sto rupija metni ti, sto rupija ćemo mi, ko dobija nosi sve.

Čuvši to, krojačeva žena napadne muža i počne da ga grdi raznim pogrdnim rečima, a on, da je umiri, ispriča joj sve kako jeste - i gde se te dinje nalaze i kak se može doći do njih.

Žena jednog od one četvorice prijatelja dođe, međutim, kod krojačeve žene i kaže joj:
- Moj muž kladio se s tvojim mužem: ili će tvoj muž doneti ujutro dve dinje ili će platiti sto rupija. Reci, molim te, zar može da bude da u ovo doba godine ima dinja u nekom vrtu? Možeš li da budeš sigurna - izgubićete sto rupija.

Krojačeva žena htede da joj se osveti i kako je bila glupa, ispriča joj sve što je čula od muža. Žena se vrati svom mužu i ispriča mu sve što je čula od krojačeve žene. taj se brzo spremi, nađe vrt gde su bila dinje, otkine ih, a podupirače i vreže počupa iz zemlje i baci ih daleko.

Ujutru krojač ode po dinjei, ne našavši ništa, vrati se kući praznih šaka.
Morao je, razume se, da plati sto rupija opklade a osim toga u očima sviju ostade kao lažov i zvaše ga otada varalicom.


Svoje tajne ne otkrivaj drugu, jer i on ima druga. Njega se ti čuvaj.
-----------------------------------------------------------------------------


Nazad na vrh Ići dole
https://nesadebeli.forumsr.com
NesaDeBeli
Admin
NesaDeBeli


Posts : 472
Reputacija : 1
Join date : 26.02.2010
Age : 55
Location : Aleksandrovac

Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Poučne priče s raznih strana sveta   Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 EmptyPon Dec 06, 2010 11:12 am

Откључајте затворску кулу своје личности

Џони Линго био је веома згодан младић и способан трговац. Што год да је куповао или продавао остваривао је добру зараду. Живео је на острву на коме је био обичај да се жене купују кравама.
Пристојну жену могли сте купити за три или четири краве, а за пет - изузетну.

Једног дана Џони је објавио да се жели оженити Маханом. Махана није имала никакве вредности ни угледа у очима других острвљана. Отац се према њој односио као да је неки породични отпадак. Говорио је да у глави има сламу и да би је дао за једну мршаву краву само да је се реши.

Кад су сељани чули да Џони планира њоме да се ожени, мислили су да је то због тога што је може добити бесплатно. Био је тако леп и популаран да би могао да добије сваку девојку са острва. То што жели Махану једноставно није имало смисла.

Дошао је дан трговине, Махана је била толико уплашена, збуњена и посрамљена да није чак ни изашла из своје колибе. Моки, Маханин отац тражио је за њу три краве. Кад су окупљени сељани чули ту његову високи цену, сви су се гласно смејали . У животу нису чули несто смешније.

Међутим, Џони је умирио сељане и рекао: "Дати три краве за жену је много, али недовољно за моју Махану. Дајем осам крава за Махану." Сви су остали без даха.

Моки је скоро пао са столице од изненађења. Нико никад у прошлости на овом острву за жену није дао осам крава. Зашто је Џони учинио тако нешто кад ју је могао добити и бесплатно? Сељани су мислили да сујетни Џони жели да сви знају како је он први и једини дао више крава за жену од осталих.

Најзад је досла свадба, после које су Џони и Махана одмах напустили острво и отишли на дужи медени месец. Вратили су се, наиме, после неколико месеци. Стари трговац донео је у њихову колибу поклон за Махану који је Џони наручио.

Старцу је застао дах од оног што је видео. Ту је Махана. То више није она стидљива, ружна и запуштена Махана из очеве колибе. Сада је изузетно лепа. Смеши се и говори умиљато. У њеној је сјајној дугој коси диван црвени цвет. У својој чистој црвеној хаљини личи на краљицу.

Кад је Махана отишла по воду, трговац је упитао:
- Шта се догодило с Маханом?
- То је због крава - одговорио је Џони.
- Због крава?" - зачудио се продавац, - Како то мислиш због крава?
- Можете ли замислити" - одговорио је Џони - како се осећа жена коју продају за једну или две краве кад чује да је нека друга жена продата за четири или пет крава. Тако нешто не бих могао учинити мојој Махани.
Желео сам да она буде жена вредна осам крава и зато сам за њу дао осам крава. Најважније је је какву вредност жена има у сопственим очима - наставља Џони.
- У очевој колиби Махана није имала никакву вредност. Сада зна да вреди више од иједне жене на острву.

Било је потребно да Џони поклони Махани своју љубав да би она схватила своју праву вредност. Свако од нас вреди, да се послужим изразом из Маханиног живота, осам крава, само ако има љубав у себи.
Nazad na vrh Ići dole
https://nesadebeli.forumsr.com
NesaDeBeli
Admin
NesaDeBeli


Posts : 472
Reputacija : 1
Join date : 26.02.2010
Age : 55
Location : Aleksandrovac

Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Poučne priče s raznih strana sveta   Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 EmptyPon Dec 06, 2010 11:16 am

Sve sto sam trebao da naučim o zivotu naučio sam jos u vrticu!!!

Svakog proleca, tokom mnogih godina, imao sam zadatak da napisem svoju licnu izjavu o tome u sta verujem: moj moto. Kada sam bio mladji, taj dokument je imao mnogo stranica; trudio sam se da sve spomenem, pazio da mi nista ne promakne. Dokument temeljan i opsiran kao presude Vrhovnog suda, kao da se recima mogu resiti svi egzistencijalni sukobi.
Poslednjih godina moj moto je postao kraci – ponekad je cinican, ponekad komican, ponekad obicno intoniran – ali pisem ga i dalje. Nedavno sam pokusao da sustinu svojih uverenja sazmem na samo jednu stranicu i napisem jednostavnim recima, mada svestan da to podrazumeva vrlo naivni idealizam.
To nadahnuce, da budem sto sazetiji, doslo mi je na benzinskoj stanici. Rezervoar starog automobila napunio sam do vrha visokooktanskim gorivom super de luks. Moja stara krntija nije, medjutim, mogla da ga svari i dobila je napad – motor je neprekidno kasljucao i gasio se na raskrsnicama, podrigivao na nizbrdicama. Shvatio sam. I moja glava i moj um povremeno pokazuju iste simptome. Progutam li previse visokosadrzajnih informacija, i ja cu dobiti napad, egzistencijalne vrste: kasljucati i gasiti se na raskrsnicama gde treba doneti zivotne odluke, jer uvek – ili znam previse ili premalo. Zivot nije izlet.
Tada sam shvatio da vec znam vecinu onoga sto smatram vaznim za smisleni zivot – i da uopste nije komplikovano. Ja znam. I znam odavno. Medjutim, i ziveti tako – to je vec druga stvar. Evo dakle, ovo je moj moto:
Sve Sto Treba Da Znam o tome kako treba ziveti, sta raditi i kakav biti, naucio sam jos u vrticu. Mudrost me nije cekala na vrhu planine, na kraju drugog uspona skolovanja, nego se krila u pesku decjeg igralista. A evo sta sam tamo naucio:

Sve podeli sa drugima.
Igraj posteno.
Ne muci ljude.
Svaku stvar vrati gde si je nasao.
Pocisti za sobom.
Ne uzimaj ono sto nije tvoje.
Kada nekoga povredis, izvini mu se.
Peri ruke pre jela.
Pusti vodu u toaletu.
Topli keks i hladno mleko su zdravi.
Zivi uravnotezeno: malo uci, malo razmisljaj, crtaj, slikaj, pevaj i plesi, igraj se i radi – svaki dan od svega pomalo.
Svakog poslepodneva odspavaj.
Kad izadjes u svet, budi oprezan u saobracaju, drzi se za ruke i ne udaljavaj se od svog druga.
Ne zaboravi da cudo postoji. Seti se semenke u plasticnoj casici: koren je krenuo u dubinu, stabljika u visinu, niko ne zna zasto i kako, ali tako je sa svima nama.
Zlatne ribice, hrcci, beli misevi, cak i semenke iz plasticne casice – jednom moraju da umru. I mi cemo.
A zatim se setite svojih prvih slikovnica i prve reci koju smo naucili – najvece i najvaznije od svih reci – VIDI.

Sve sto treba da znate sadrzano je negde u ovom spisku. I zlatno pravilo, i ljubav, i temeljna pravila higijene. Ekologija i politika, ravnopravnost i zdrav zivot.
Uzmite bilo koje od tih pravila, dodajte mu teske, odrasle i zvucne reci i primenite na zivot svoje porodice, posao, drzavnu politiku, svet u kome zivomo – i videcete da ce pravilo ostati jasno, tacno i cvrsto. Zamislite, koliko bi bolji bio nas svet kada bismo svi – citav svet – oko tri popodne pojeli malo keksa i napili se mleka i zatim prilegli da malo odspavamo. Ili kad bi se sve drzave pridrzavale pravila da svaku stvar vrate tamo gde su je i nasle i da pociste nered za sobom.
Kao sto je istina, ma koliko smo vec odrasli, da je, kad izadjemo u svet, najbolje drzati se za ruke i ne udaljavati se od svog druga.


Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čo
vek deo
Nazad na vrh Ići dole
https://nesadebeli.forumsr.com
Nick Fun Person

Nick Fun Person


Posts : 62
Reputacija : 3
Join date : 06.12.2010

Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Poučne priče s raznih strana sveta   Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 EmptyPon Dec 06, 2010 11:33 am

Savrseno srce
Jednoga dana mladic je stajao u sredistu grada razmisljajuci kako on ima najlepse srce u celoj dolini. Prosla je velika povorka i svi su oni priznali kako je njegovo srce savrseno.
Nije bilo crtice ni zareza u njemu. Da, svi su se oni uistinu slozili da je njegovo srce najlepse koje su ikad videli. Mladic je bio jako ponosan i jos se vise i glasnije hvalio svojim prelepim srcem.

Iznenada, jedan stari covek pojavio se ispred povorke i rekao:
„Zasto tvoje srce nije priblizno lepo kao moje?”
Povorka i mladic pogledali su u to starcevo srce.
Udaralo je snazno, ali prepuno oziljaka, bilo je mesta gde su komadici bili premesteni i onih koji su bili stavljeni, ali nisu potpuno odgovarali i bilo je nekoliko ostecenih strana(ivica). Ustvari, bilo je puno mesta gde su celi komadi nedostajali.

Narod je zapoceo - kako moze reci da mu je srce lepse nego sto on misli? Mladic je pogledao u starcevo srce i video njegovo stanje, i nasmejao se. „Mora da se salis, rekao je. Uporedi svoje srce s mojim, moje je savrseno a tvoje je prepuno oziljaka i suza.

”Da, rekao je starac, tvoje izgleda savrseno ali nikad se ne bih menjao s tobom.

Vidis, svaki oziljak predstavlja osobu kojoj sam dao svoje ljubavi - izvadim komadic srca i dam je toj osobi, i cesto mi ta osoba uzvrati deo od svog srca koje se uklapa u prazni deo mog srca, ali buduci da delovi nisu jednaki, ja imam nekih grubih zavrsetaka koje delim, jer me podsecaju na ljubav koju delimo.

Ponekad dam delove srca, ali mi osobe ne vrate svoj komadic srca. To su ti prazni delovi - davanje ljubavi je rizikovanje.

Ovi oziljci su bolni, otvoreni su, podsecaju me na ljubav koju dadoh ljudima takodje, i nadam se da se oni mogu vratiti jednog dana i popuniti prazne prostore na koje cekam."
Nazad na vrh Ići dole
NesaDeBeli
Admin
NesaDeBeli


Posts : 472
Reputacija : 1
Join date : 26.02.2010
Age : 55
Location : Aleksandrovac

Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Poučne priče s raznih strana sveta   Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 EmptyPon Dec 06, 2010 11:36 am

Priča o mišu...

Jednog dana, miš je gledao kroz pukotinu na zidu farmera i njegovu ženu kako otvaraju neki paket.
Kakvu hranu bi to moglo sadržavati? - pitao se. Ali kad je otkrio da je u pitanju mišolovka, bio je užasnut.

Trčeći kroz dvorište farme, upozoravao je ostale vičući: " U kući je mišolovka! U kući je mišolovka!"

Kokoška, kvocajući i čeprkajući, podigne glavu i kaže: "Gospodine Mišu, to je ozbiljan problem za tebe, ali nema baš nikakve posljedice po mene. Ja se zbog toga ne mogu uzrujavati."

Miš se okrene prascu i vikne: "Mišolovka je u kući! MIšolovka je u kući!"
Prase je saosjećalo, ali reče: "Vrlo mi je žao, gospodine Mišu, ali ja tu ne mogu ništa učiniti osim moliti. Budi siguran da si u mojim molitvama."

Miš tada krene prema kravi: "Mišolovka je u kući! MIšolovka je u kući!"
Krava reče: "Oh, gospodine Mišu, žao mi je zbog tebe, ali s mog nosa neće faliti koža."

Tako se miš vratio odbijen pognute glave u kuću kako bi se sam suočio s farmerovom mišolovkom.

Te noći začuo se čudan zvuk u kući - kao zvuk kad mišolovka uhvati svoj plijen.
Farmerova žena požurila je vidjeti šta se uhvatilo. U mraku nije vidjela da je mišolovka uhvatila rep otrovne zmije. Zmija ju je ugrizla. Farmer ju je brzo odvezao u bolnicu i kući se vratila s vrućicom.

Znamo da se vrućica liječila svježom kokošjom supom, pa je farmer zaklao kokoš.

Ali bolest njegove žene se nastavila pa su je došli posjetiti prijatelji i susjedi.
Da bi ih nahranio, farmer je izmesario prase.

Farmerova žena, nažalost, nije se oporavila, umrla je.
Došlo je toliko ljudi na njenu sahranu, da je farmer morao zaklati i kravu kako bi osigurao dovoljno mesa za sve njih.
Miš je to sve gledao s velikom tugom kroz svoju pukotinu na zidu.

Zato, kad idući put čuješ da se netko suočio s problemom i misliš da te se to ne tiče, sjeti se - kad je jedan od nas ugrožen, svi smo u opasnosti.
Svi smo umješani u to putovanje zvano "život". Moramo paziti jedni na druge i ponekad napraviti dodatan trud da ohrabrimo nekog od nas.
Nazad na vrh Ići dole
https://nesadebeli.forumsr.com
Nick Fun Person

Nick Fun Person


Posts : 62
Reputacija : 3
Join date : 06.12.2010

Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Poučne priče s raznih strana sveta   Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 EmptyPon Dec 06, 2010 12:42 pm

Где је љубав ту је и бог (Л. Н. Толстој)

Живео у граду обућар Мрата Авдејић. Живео при земљи, у собичку са једним прозорчетом које је гледало на улицу.
Још док је Мрата код газде живео, умрла му је жена. Иза жене оста му један малишан од три године. Али, Бог није дао Мрати среће у деци. Малишана снађе нека болештина и обали га у кревет. Недељу дана морила га болест и он умре. Мрата остаде ојађен и тако стане очајавати да је почео и на Бога да ропће. Престао је и у цркву да иде. Једнога дана око Тројице дође Мрати земљак, старчић који већ осам година како иде по светим местима. Разговарао се с Мратом и овај поче да му се горко тужи на своју жалост:
- О, Божји човече, немам воље ни да живим. Остао сам без икакве наде и једино још Бога молим да што пре умрем.
- Не говориш добро, Мрато, - рече му старчић - није наше да се мешамо у Божје послове. Кад је Бог тако рекао, значи да је тако боље. А што очајаваш? Значи да ти ради своје радости хоћеш да живиш.
- А зашто треба да се живи? - упита Мрата.
Старац рече:
- За Бога, Мрато, треба живети. Кад за Њега станеш живети ни на што се нећеш тужити и све ће ти се лако чинити.
- А како треба за Бога живети? - упита Мрата.
- Христос нам је показао како то за Бога треба живети. Умеш да читаш? Онда, купи Еванђеље и читај па ћеш тамо видети како за Бога треба живети. Тамо је све показано.
И урезаше се све старчеве речи у Мратино срце, и он оде истог дана да купи себи Нови завет штампан крупним словима и поче да чита.
Хтео Авдејић да га чита само празником; али, чим је почео да га чита, тако се осети добро у души да стаде да га чита сваки дан. И што је више читао, све је боље разумевао шта од њега Бог тражи... Пре му се дешавало кад легне да спава да све стење и сина се сећа, а сада само говори: "Слава Теби, слава Теби. Господе! Нека буде воља Твоја". И од тога времена променио се његов живот. Дешавало се раније да је празником и у механу одлазио, хтео је и да викне на човека и да оговара. Али сада је његов живот постао тих и радостан. Изјутра седа за рад, одради своје време, скине лампицу са кукице, стави је на сто, дохвати књигу с полице, отвори је и седа да чита. И што више чита то је боље разуме, а на срцу му све ведрије и веселије.
Прочитао је о сотнику, о сину удовичину, прочитао и оно што је речено Јовановим ученицима и тако је дошао до оног места у Лукином еванђељу где оно богаташ и фарисеј позива Господа к себи у госте, и прочитао је о томе како Му је грешница помазала ноге и умила их сузама својим. И дошао је до стиха четрдесетчетвртог и стао да чита: "И окренувши се жени, рече Симону: Видиш ли ову жену? Ја уђох у твоју кућу, ни воде ми на ноге ниси дао, а она сузама обли ми ноге и косом са главе своје отре. Ниси ме пољубио, а она од како уђох не преста целивати ми ноге. Уљем ниси помазао главу моју, а она ми миром помаза ноге".
Прочита он то и стаде мислити:
- Ни на ноге воде није дао. Није Га пољубио, главу уљем није помазао... Тај фарисеј - види се - био је као и ја. Тако сам ја само о себи мислио: како бих се чаја напио, да сам у топлоти, у нези, а нисам мислио о госту. А гост ко је? Сам Господ. А ако би мени тај Гост дошао, зар бих ја тако урадио?
И ослонио се Мрата на оба лакта и није осетио како је задремао.
Мрато - одједном му нешто као шапну на ухо. Трже се Мрата из дремежа. - Ко је ту?
Обрне се, погледа на врата: нема никог. Придрема опет и опет скоро гласно чује:
- Мрато! О Мрато! Погледај сутра на улицу, доћи ћу.
Мрата отвори очи, подиже се са столице, стаде да трља очи и сам никако не могаше да разабере да ли он чу те речи у сну или на јави. Угаси лампу и леже да спава.
Још пре сванућа сутрадан устао Авдејић, помолио се Богу, загрејао пећ па сео поред окна да ради. Седи тако и ради а једнако о јучерашњици мисли и погледа кроз прозор. Прошао вратар, прошао водоноша, а затим старац са лопатом у руци. Мрата га познаде по обући. Старца су звали Степанић и живео је код суседног трговца из милости. Имао је дужност да помаже вратару и тог јутра стао је према Мратином прозору да чисти снег. Види се да је Степанић човек стар, снаге нема ни снег да стресе. Помисли Мрата како би било да му даде чашу чаја, па га позва и пође да отвори врата.
- Уђи да се мало огрејеш, брате, озебао си.
- Христос нека ти плати, а баш почело кости ломити - рече Степанић.
И Мрата нали две чаше. Пије обућар свој чај а све нешто на улицу погледа.
- Зацело чекаш некога? - Запита гост.
- Ама стид ме и рећи кога чекам. Чекам и не чекам. У срце ми се урезала једна реч. Привиђење или нешто друго - не знам.
И Авдејић стаде да прича јучерашњи сан.
Ето мислим - настави - кад је Он по земљи ходио није се ни од кога либио, него се највише са простим светом дружио. Све је с простима ишао и ученике Своје опет је изабрао из простог света, од нама сличних радника. И, говорио је: Ко хоће да буде први нека буде свима слуга. А све то стога што су, вели, блажени сиромашни, смирени, кротки и милостиви!
Степанић је слушајући Мрату и заборавио на свој чај. Био је човек мека срца. Седи тако старац и слуша а сузе му се котрљају низ лице.
- Ама узми још - рече Мрата. Али Степанић се прекрсти и устаде.
- Хвала ти, Мрато Авдејићу, угостио си ти мене и нахранио и душу и тело.
- Изволи, брате, и други пут, ја сам рад гостима - рече Авдејић.
Степанић је отишао а Мрата је опет сео према прозору и узео да ради, али све гледа на прозорчић. Христа очекује и све о Њему и Његовим делима мисли.
Прођоше поред прозора два војника, затим газда суседног дома, па хлебар с котарицом. И, гле, прође мимо прозора и застаде поред зида нека туђа жена, лоше одевена, са детенцетом на рукама. Окренула леђа ветру и увија дете да јој не озебе. Кроз прозор се чује како дете вришти, а она га теши и никако не може да га утеши. Устаде Авдејић, отвори врата па викну:
- Снашо! О, Снашо! Што стојиш на тој хладноћи с дететом. Ходи овамо у собу. У топлоти ћеш лакше увити дете.
Зачуди се жена. Види, зове је стар човек и она пође за њим у собицу.
Овде, снахо - рече он - седи ближе пећи. Затим приђе столу и постави шчи и хлеба.
Док је јела, жена му исприча како јој је муж у војсци и како је остала без средстава.
Авдејић потумара мало по соби и донесе један стари рубац.
Ево ти ово, мада није добар опет ће ти добро доћи да се умоташ.
Жена погледа на рубац, а затим на старца, узе дар па заплака.
- Нека ти, деда, за ово Христос плати. Види се да ме је Он упутио под твој прозор. И тебе је Он, Господ наш, упутио да кроз прозор погледаш и да се на мене ојађену сажалиш.
На то се Мрата осмехну и исприча жени свој сан и како је глас чуо и како му је Господ обећао да ће га данас походити.
- Све може бити - рече жена, па пребаци преко рамена рубац, зави у њега дете и поче да се клања и захваљује Авдејићу.
- Прими ово Христа ради - рече јој он и пружи јој нешто ситнога новца.
Жена је отишла, Авдејић је мало ручао па опет сео да ради. Али прозорче није заборавио... Пролазили су и познати и непознати, али нико тако особит.
Предвече Мрата опази како баш према његовом прозору застаде стара продавачица. Носила је корпу с јабукама. Остало још мало: види се, распродала их. На рамену јој џакчић иверја. Био јој је отежао и она је хтела да га пренесе на друго раме, те ради тога спусти на калдрму котарицу. Док је она премештала врећу, ево ти однекуд дечака са подераном капом на глави, дохвати из корпе јабуку и хтеде да промакне. Али бака га опази, окрете се и дохвати за рукав. Дечко стаде да се отима. Бака хтеде да га одведе полицајцу. Утом истрча Авдејић и стаде да их развађа.
- Пусти га, бако, пусти га Христа ради.
Бака га пусти и дечак хтеде да умакне, али га Мрата задржа:
- Моли бабу да ти опрости, несрећниче, па други пут не чини то, јер ја сам те видео кад си узео.
Заплака се дечко и стаде молити стару да му опрости.
- Тако видиш, а сад ево ти јабука, на! - И Мрата узе јабуку из корпе и пружи је дечку па рече баби: - Платићу ја то.
- Размазићеш их тако, окачењаци су они - рече бака. - Њих треба тако казнити да то дуго не забораве.
- Е бако, бако - настави Авдејић - тако ми мислимо, али Бог не воли тако. Ако њега треба због јабуке ишибати, како онда нас треба казнити за наше грехе.
Старица ућута. И исприча Мрата баби ону причу о слузи коме господар опрости велики дуг, а он отиде да тужи своје дужнике за ситне подужице. Бака слушаше шта Авдејић говори, а слушаше и дечак.
- Бог је рекао да се прашта, иначе неће се опростити ни нама - заврши Мрата.
- Оно, тако је... - рече бака и сасвим омекша: - Нека га, нека иде!
И тек што је бака хтела да подигне џакчић са иверјем на раме, дечак притрча и рече:
- Дај, бако, ја ћу понети, мени је успут!
Бака махну главом и навали џакче на дечаково раме и одоше улицом. Старица заборави да затражи од Мрате новац за јабуку... Врати се Авдејић у свој собичак. Беше се већ смрачило те он остави алат и дохвати с поличице Еванђеље. Хтео је да отвори књигу где је јуче обележио комадићем коже, али она се отвори на другом месту. И како отвори Еванђеље, сети се јучерашњег сна. И тек што се сети, учини му се као да се неко креће и корача иза њега. Окрете се и као да виде људе где стоје у тамном углу, а он никако не може да их распозна, а некакав глас му шапће на ухо:
- Мрато, о Мрато, зар Ме ниси познао?
- Кога? - рече Мрата.
- Па мене - рече глас. - Ето, то сам Ја.
И изиђе из тамног угла Степанић, насмеши се на њега па се растури као облак и нестаде .
- И то сам Ја - рече глас.
И изиђе из тамног угла жена са детенцетом. Насмеја се жена, насмеши се и оно детенце и нестаде их.
- И то сам Ја - рече глас.
И јави се пред Мрату она баба с дечком и јабукама, обоје се осмехнуше и нестадоше.
И осети Мрата радост у души својој. Прекрсти се, натаче наочаре стаде да чита Еванђеље онде где се отвори. И на врху стране прочита:
"Јер огладнех и нахранисте ме, жедан бејах и напојисте ме, гост бејах и примисте ме..."
И при дну стране прочита још и ово:
"Што учинисте једном од ове моје најмање браће - Мени учинисте".
И разумеде Мрата да га сан није обмануо већ да му је заиста тога дана долазио Спаситељ и он Га примио.
Nazad na vrh Ići dole
Nick Fun Person

Nick Fun Person


Posts : 62
Reputacija : 3
Join date : 06.12.2010

Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Poučne priče s raznih strana sveta   Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 EmptyPon Dec 06, 2010 12:44 pm

Све је добро

Живео једном један краљ и имаше он пријатеља који је говорио да је све што се дешава – добро...
Краљ се често расправљао са њим, тврдећи да није у праву. И пођу њих двојица једном у лов, а пријатељ, приликом подешавања оружја из којег ће се пуцати, начини неки пропуст тако да краљ, приликом паљбе, остаде без палца. Након тога он му приђе и упита:
- Да ли је и ово добро?
А пријатељ му одговори:
- Да.
Краљ се разљути и баци га у тамницу.
Прође неко време, а краљ поново оде у лов са својом пратњом, али их нападоше канибали. И поједоше све осим краља. Зашто? Канибали нису јели људе са дефектом; (а краљ није имао палац). И пустише га.
Краљ оде да посети пријатеља, баци пред њега свој лук, клече и поче да моли за опроштај. А пријатељ му рече:
- Јеси ли се сад уверио да је све добро што се дешава?
- Како? – упита краљ. Та послао сам те у затвор!
На то му пријатељ узврати:
- Да ниси то учинио, сад би и мене - као човека у твојој пратњи - појели канибали, а овако је све испало добро!
Nazad na vrh Ići dole
Nick Fun Person

Nick Fun Person


Posts : 62
Reputacija : 3
Join date : 06.12.2010

Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Poučne priče s raznih strana sveta   Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 EmptyPon Dec 06, 2010 2:31 pm

Problem zla u svetu

Neki dečak je hodao uz obalu reke i ugledao je krokodila zapletenog u mrežu. Krokodil mu reče: Smiluj mi se i oslobodi me. Možda izgledam strašno, ali znaš, to nije moja krivica. Takav sam stvoren. Ali, kakav god bio moj izgled, ipak imam majčinsko srce. Došao sam jutros ovamo u potrazi za hranom za svoje mlade i ulovio sam se u ovoj zamci. Dečak reče: Ah, kad bi ti došao pomoći ti bi me zgrabio i ubio. Krokodil odvrati: Zar misliš da bi to učinio svojem dobročinitelju i osloboditelju?
I tako je krokodil uverio dečaka da ga oslobodi iz mreže, i dok ga je dečak oslobađao krokodil ga zgrabi. Ulovljen u krokodilove ralje dečak reče: Tako mi dakle vraćaš za moje dobročinstvo? Krokodil reče: Nije to ništa lično, sinko. Takav je svet, takav je zakon života.
Dečak se nije složio pa mu krokodil reče: Želiš li možda nekoga pitati da proveriš? Dečak ugleda pticu koja je sedela na obližnjem drvetu pa je upita: Ptico, govori li krokodil istinu? Ptica reče: Krokodil je u pravu. Pogledaj mene. Jednog sam se dana vraćala kući s hranom za svoje mlade ptiće. Zamisli moj užas kad sam ugledala zmiju kako puzi uz stablo ravno prema mojem gnezdu. Bila sam potpuno bespomoćna. Zmija je proždirala moje mlade jednog po jednog. Vrištala sam i vikala ali ništa nije koristilo. Krokodil je u pravu, to je zakon života, takav je svet.

Vidiš? , reče krokodil. Ali dečak reče: Daj da pitam još nekog. Krokodil reče: U redu. Hajde, pitaj. Jedan stari magarac prolazio je uz obalu reke. Magarče! , reče dečak, Evo šta krokodil kaže. Je li u pravu? Magarac reče: Krokodil je potpuno u pravu. Pogledaj mene. Radio sam i robovao svojem gospodaru celi svoj život, a jedva da mi je davao dovoljno da preživim. Sada kada sam star i beskoristan, pustio me je s uzde, i sada lutam po džungli čekajući da me zaskoči kakva divlja zver i privede mi život kraju. Krokodil je u pravu, to je zakon života, takav je svet.
Vidiš? , reče krokodil, Idemo! Dečak reče: Daj mi još jednu priliku, zadnju priliku. Dopusti mi da pitam još nekog stvora. Seti se kako sam dobar bio prema tebi. I krokodil reče: Dobro. Tvoja zadnja prilika. Dečak ugleda kunića koji je onuda prolazio pa ga upita: Kuniću, jel' krokodil u pravu? Kunić sedne i reče krokodilu: Zar si to zaista rekao? Krokodil reče: Jesam. Čekaj malo., reče kunić, Morat ćemo to raspraviti. Dobro., reče krokodil. Ali kunić reče: Kako ćemo raspravljati kad imaš dečaka u ustima? Pusti ga. I on bi takođe trebao sudelovati u raspravi. Krokodil reče: Stvarno si pametan. Pobeći će mi čim ga pustim. Kunić odvrati: Mislio sam da si razumniji. Ako pokuša pobeći, možeš ga ubiti jednim udarcem svojega repa. U redu., reče krokodil i pusti dečaka.
Čim ga je krokodil pustio, kunić poviče: Beži! I dečak pobeže i spasi se. Kunić tada reče dečaku: Sigurno voliš krokodilovo meso, a i ljudi iz tvog sela sigurno bi voleli dobar obrok. Nisi oslobodio krokodila do kraja. Veći deo njegovog tela još je uvek zamotan u mreži. Idi u svoje selo i dovedi sav narod, pa pripremite gozbu. I dečak učini tačno tako. Ode u svoje selo i pozove sav narod. Došli su sa sekirama, kolocima i kopljima, i ubiše krokodila. Došao je i dečakov pas, i kad je vidio kunića, stao ga je juriti, i zadavi ga.

Dečak je stigao prekasno, i kad je video kako kunić umire, reče: Krokodil je bio u pravu. Takav je svet, takav je zakon života.
Nazad na vrh Ići dole
Nick Fun Person

Nick Fun Person


Posts : 62
Reputacija : 3
Join date : 06.12.2010

Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Poučne priče s raznih strana sveta   Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 EmptyPon Dec 06, 2010 2:36 pm

Bajka o ljubavi

Nekada davno, i jednoj dalekoj zemlji, živeli su Kralj i Kraljica.
Njihovo kraljevstvo bila je Zemlja Ljubavi.
U tom Kraljevstvu vladao je red, harmonija, spokoj, zajednistvo i zadovoljstvo, a kruna svega bila je ljubav, sto i sam naziv kraljevstva kazuje.
Cim biste, ujutro, otvorili kapke, na prozorima, neko bi vam priskocio u pomoc: «Evo, taaaako, pridrzacu ti.... .»... Drugo nasmeseno, prijateljsko lice mahnulo bi i doviknulo: «Dan pun ljubavi ti zelim, evo, idem u pekaru, zelis da ti donesem toplog hleba?»...
Cim bi neko uocio neku, tvoju, neispunjenu zelju, potrebu...Odmah bi se potrudio da ti se zelja ostvari, makar ucinio i najsitniji korak da te priblizi tvom cilju.
.Koliko je ko mogao pomoci, pomogao je.. bez pitanja, bez ocekivanja «revansa», bez kalkulacija u glavi...
U Kraljevstvu se, svakodnevno, cuo zvonki smeh i nazdravljanje: «U tvoje zdravlje i srecu, domacine!», «Za srecu i ljubav mojih gostiju!»...
Stanovnici Kraljevstva stalno su, jedni drugima, odlazili u goste, spravljali zajednicke ruckove, vecere, organizovali plesove, drustvene igre u kojima su svi dobijali. Nije bilo licemjerja, ljubomore, zlobe i zavisti.
Osmeh na licu dolazio bi iz srca, ljubav bi dosla iz duse. Nije bilo trenutka, u Kraljevstvu, kada se neko nekome ne bi osmehnuo, kada neko nekome ne bi izjavio ljubavi ili ucinio dobro delo podstaknuto, iskrenom ljubavlju prema bliznjem...
Bilo je, u Kraljevstvu i tuge i suza, ne samo radosnica, bilo je i neuzvracenih ljubavi, ali pre ili kasnije bas svako bi nasao srodnu dusu. Kako se ljubav neskriveno davala, tako je bilo lako uociti ko, prema kome, gaji posebne simpatije. Bilo je lakse naci zivotnog saputnika, nego u '' nasem svetu '', bas zbog iskrenog iskazivanja najdubljih osjecaja.
No, jednoga dana, Kralj je nacuo kako svaki zivi covjek ima ogranicen broj osmeha koji moze pokloniti, ogranicen broj puta kada sme reci «Volim te»...
Shvatio je da je energija ljubavi konacna, a ne beskonacna kako se cinilo...Covek ljubav trosi dajuci je drugima, a kada se isprazne zalihe ljubavi, osoba, tesko oboli, a moze i umreti!!! Jako se zabrinuo.
Razmisljao je, dugo, sta ce da uradi. Prestao se osmehivati Kraljici, prestao ju je grliti «iz cista mira», prosao bi ceo dan, a da nije rekao koliko je voli i koliko mu znaci.
Vidio je kako se Kraljicino lice uozbiljilo, kako joj se ton glasa promenio, video je kako skriva suze.
I Kraljica je, svakim danom, sve manje ljubavi i paznje pokljanjala suprugu. Jer kada je covjek tuzan, nesretan, ventili duse, kojima propusta ljubav, zatvore se...
Kralj nije bio zadovoljan. Voleo je dobijati ljubav i paznju, veselili su ga Kraljicini osmesi... Odlucio je potraziti pomoc Dvorskog Mudraca.
Dvorski Mudrac je odmah ponudio resenje:
proizveo je lazne osmehe, lazne cinove ljubavi i napisao je prirucnik kako se njima koristiti. U Kraljevstva se prosirila vest kako nesebicno davanje ljubavi i poklanjanje osmeha oduzima dane zivota i kako im Dvorski Mudrac moze pruziti pomoc.
Mudrac se preko noci obogatio prodajuci laznu ljubav i prirucnike.
Do tada nepoznati osjecaji i stanja zavladali su Zemljom Ljubavi:
ljubomora «Mislim da njoj dajes vise prave ljubavi nego meni», «Poklonila si mi lazni osmeh, a njemu iskreni!!!»;
strah «Sta ako mi niko nikada ne pruzi pravu ljubav?!»,
laz «Ma, naravno da ti dajem pravu ljubav!»,
sumnja «Je li njegov osmeh pravi ili ga je Mudrac tome naucio?»....
Pocelo se trgovati ljubalju: «Volecu te iskreno, ako i ti mene tako volis!», «Poklonicu ti pravi osmeh, ako ti meni das delic iskrene paznje!»...
Vise nije bilo zajednistva na koje su ljudi u, Zemlji Ljubavi navikli. Pocele su se formirati grupice, mala drustva. Unutar grupe delila bi se iskrena ljubav, a clanovima drugog drustva pruzala bi se ona lazna.
Ali i unutar drustva se događalo da se pojavi lazni osmeh!
Niko ni u koga nije imao poverenja «Voli li me zaista?», «Daje li drugome pravu ljubav?»...
Mudrac je laznu ljubav stvorio na sliku i priliku prave. Tesko je, od oka, bilo proceniti koji je osmeh iskren, a koji lazan ...
koja je ljubav prava, a koja lazna.. cuvanju iskrenih osmjeha i ljubavi samo za posebne ljude, ljudi su obolevali. Lica su bila blijeda, oci bez sjaja, a dusa, nekako, prazna. Cak se cinilo kako tezi oblik bolesti imaju oni koji daju vise lazne ljubavi i koji, isto takvu, ljubav dobivaju.
Kralj je, i sam tesko bolestan, ponovo odlucio posetiti Dvorskog Mudraca i upitati ga sto je, u tako savrsenom planu, krenulo po zlu. Pretrazio je ceo dvorac, sve tajne odaje, ali od Dvorskog Mudraca ni traga ni glasa.
Odjednom Kralj shvati da je prevaren! Kada je malo bolje razmislio od Dvorskog Mudraca je, prvi put, cuo kako je ljubav konacna.
Odmah je dao nalog da se, u Kraljevstvu, spale svi prirucnici o laznoj ljubavi, da se iskorene svi recepti za stvaranje laznih osmeha i uputstva o njihovom koristenju.
Na velikoj gozbi, priredenoj u cast pravoj ljubavi, rekao je okupljnima: «Najdrazi moji, zivjeli smo u zabludi. Mudrac nas je zaveo i obogatio se na nasoj naivnosti. No, zelim da mu, bogatstvo koje je stekao, donese srecu. Zelim da pronađe pravu ljubav i da shvati kako je nikakvo, materijalno, bogatstvo ne moze nadomestiti.
Slobodno se volite iskrenom ljubavlju. Svaka cestica, takve ljubavi, koju poklonite blizenjem, poput grudve je, sto se kotrlja niz brijeg...Postaje sve veca i veca i veca...Takva vam se vraca i rusi svaku nedacu pred sobom! Zivela ljubav: mocna i beskonacna!».


Jeste li, nekome, danas, rekli «Volim te?»
Nazad na vrh Ići dole
Nick Fun Person

Nick Fun Person


Posts : 62
Reputacija : 3
Join date : 06.12.2010

Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Poučne priče s raznih strana sveta   Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 EmptyUto Dec 07, 2010 12:59 am

Један експеримент


Човек је седео на станици метроа у Вашингтону и почео да свира виолину. Било је хладно децембарско јутро. Свирао је шест Бахових комада око 45 минута. За то време, посто је било радно јутро, израчунато је да је бар хиљаду људи прошло кроз станицу, највећи број њих одлазећи на посао. Након три минута средовечни човек је приметио музичара који свира. Успорио је,застао на пар секунди а онда пожурио да стигне на време.Минут касније, виолиниста је примио први долар као напојницу: жена му је бацила долар у кутију без застајања, и наставила да хода. Након пар минута неко се наслонио на зид да га слуша, али је онда човек погледао на сат и поново почео да хода. Очито је каснио на посао. Највише пажње је показао трогодишњи дечак. Мајка га је пожуривала, али је дете застало да чује виолинисту. Мајка га је повукла и дете је наставило да хода непрестано се осврћући. Такву реакцију показало је још неколико деце, али сви родитељи без изузетка, приморали су их да наставе даље.

За 45 минута свирања, само шест људи се зауставило и кратко слушало музику. Око 20 је дало новац, али су наставили да ходају нормалном брзином. Сакупио је 32$. Када је престао да свира, настала је тишина, али то нико није приметио. Нико није затапшао нити је показао било какву реакцију.
Нико није знао да је виолиниста био Џошуа Бел (Joshua Bell), један од најбољих музичара света. Он је свирао једно од најинтригантнијих дела икада написаних, на виолини вредној 3,5 милиона долара. Два дана пре свирања у метроу, Џошуа Бел је распродао концерт у Бостонском позоришту где је карта костала 100$.

Ово је стварна прича. Џошуа Бел је свирао инкогнито у оквиру експеримента који је организовао лист Вашингтон Пост, о перцепцији, укусу и приоритетима које људи имају. Основно питање за експеримент
је било:

На јавном месту у неадекватно време:
Да ли примећујемо лепоту?
Да ли застајемо да бисмо у њој уживали?
Да ли препознајемо таленат у неочекиваном контексту?

Један од могућих закључака овог искуства могао би бити:

Ако немамо минут да застанемо и слушамо једног од најбољих музичара света који свира најбољу музику икад написану, колико других ствари онда тако пропуштамо?
Nazad na vrh Ići dole
NesaDeBeli
Admin
NesaDeBeli


Posts : 472
Reputacija : 1
Join date : 26.02.2010
Age : 55
Location : Aleksandrovac

Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Poučne priče s raznih strana sveta   Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 EmptyUto Dec 07, 2010 1:05 am

Veliki pozdrav za tebe Nick, dobrodošao na forum i sasmo nastavi.
Evo jedne priče.

Неискреност

Један познати сликар пожелео је да својом четкицом извргне руглу неискреност. Нацртао је монаха и кад се цртеж посматра из далека, добија се утисак да се овај моли, али што му се више прилази, уочава се да, у ствари, пије пиво.

Колико ли је само људи који се из даљине чине побожни, са изграђеним ставовима и идеалима! Из далека посматрано, наравно. Међутим, кад им се приближиш и погледаш из близине, тада увиђаш какви су уистину. Завеса обмане пада и открива се стварни човек. Неистину је осудио наш Господ, разобличивши је, те се стога од хришћана очекује да стоје усправно, да се не претварају и, пре свега, не крију, будући да њих не треба да занимају људи, већ Бог.
Nazad na vrh Ići dole
https://nesadebeli.forumsr.com
Nick Fun Person

Nick Fun Person


Posts : 62
Reputacija : 3
Join date : 06.12.2010

Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Poučne priče s raznih strana sveta   Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 EmptyUto Dec 07, 2010 2:01 am

REČ – DVE O SREĆI


- Nekada davno, živela jedna tužna devojka...
- A zašto je bila tužna?
- Polako, nemoj me odmah prekidati, sve ću da ti ispričam po redu. Zato što je bila usamljena i bez ikog na svetu...
- Je l’ ni mamu nije imala?
- Nije imala nikog, sama samcita. Sedela jednog dana ta tužna devojka na obali sinjeg mora.
- A zašto sinjeg, kad je more plavo?
- Dobro – plavog mora, kad je ugleda Bog sa nebesa i sažali se na nju. Kako se ona igrala sa kamenčićima, on reši da jedan pretvori u kamen sreće. Iznenada, kamenčić koji je ona uzela, snažno je zasijao na njenom dlanu, lepše od bilo kog dragulja.
- A ona?
- Isprva se silno obradovala, ali je pomislila: možda ima još ovakvog čarobnog kamenja na plaži, pa je pažljivo spustila svoj i krenula da traži drugo.
- I onda?
- Išla tako, išla, spustio se mrak i ona shvati da je kamen samo jedan, jedini, i pravljen samo za nju, pa brže potrči nazad, ali više nije mogla da ga nadje.

Sari već podrhtava brada.

- A, sutra kad je bio dan, je l’ ga onda našla?
- Nije, more ga je odnelo sa sobom.

Suzice se skupljaju (bajka treba srećno da se završi, šta je sad ovo?)

- A, zašto ga je more odnelo?
- Zato što nije bila dovoljno dobra. Bog joj je spustio sreću u ruke, a ona nije znala da je zadrži. Polakomila se i htela još. Ali, tu nije kraj bajke. More čuva taj kamenčić sreće i izbaciće ga pred neku drugu devojku koja ga bude zaslužila i koja će znati da ga sačuva.
- A meni je, ipak, žao i one devojke što ga je izgubila – kaže pospani glasić.

(I meni je.)

- I šta je sa njom dalje bilo?
- Ne znam. Nije ni važno, samo ti lepo sanjaj.

(Znam, ostala je na obali i još uvek moli more da joj vrati njen dragi kamen).
----------------------------------------------------------------------------------

Kao da se ništa nije dogodilo - Marija Jovanović
Nazad na vrh Ići dole
Nick Fun Person

Nick Fun Person


Posts : 62
Reputacija : 3
Join date : 06.12.2010

Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Poučne priče s raznih strana sveta   Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 EmptyUto Dec 07, 2010 2:03 am

Ovo je priča jednog budističkog monaha:

Kad smo podizali naš manastir u Australiji nismo imali para da unajmimo zidara, pa sam morao da naučim da zidam. Tako, kad sam završio svoj prvi zid, pažljivo ređajući cigle jednu na drugu, odjednom ugledah – o ne! – da sam zabrljao kod dve. Sve cigle stajale su u savršenoj liniji, ali dve sam iskrivio. Izgledale su grozno. Čitav su zid kvarile. Katastrofa! Jako sam se zbog toga nervirao i mrzeo svakoga ko bi prokomentarisao taj zid. Onda sam jednoga dana prolazio sa posetiocem i on zastade i pogleda onaj zid.
“Baš je lep ovaj zid”, reče nehajno.
“Gospodine”, odvratih mu iznenađen. “Jeste li možda zaboravili naočare u kolima?”
Ono što je on odgovorio potpuno je promenilo moje gledanje na taj zid, na mene samoga i na mnoge druge delove mog života.
Rekao je: “Da, ja vidim te dve krive cigle. Ali isto tako vidim i onih 998 ravnih.”
Koliko mnogo ljudi okonča vezu ili se razvedu zato što su u svojim partnerima u stanju da vide samo one “dve loše cigle”? Ko­liko nas postane depresivno ili možda i pomisli na samoubistvo zato što u sebi mogu da vide jedino te “dve loše cigle”? Vidi­mo samo greške, mislimo da samo one postoje i hoćemo da ih uklonimo. I tako ponekad, nažalost, uništimo i “baš lep zid”. Svi mi imamo dve loše cigle, ali je savršenih cigala u nama mnogo, mnogo više, neuporedivo više nego grešaka.
Nazad na vrh Ići dole
Nevena

Nevena


Posts : 9
Reputacija : 3
Join date : 04.03.2010

Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Poučne priče s raznih strana sveta   Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 EmptyUto Dec 07, 2010 3:21 am

Ja nađoh nešto vezano za šporet i kuhinju Laughing Laughing Laughing


Бака и торта

Дечак прича баки како му у животу све иде наопако. Школа, проблеми у породици, здравствени проблеми,...
За то време, бака је правила торту. Па упита свог унучића, да ли би хтео нешто да поједе док прича. Он је прихватио.
''Ево ти мало уља.''
''Фуууј!''
''А хоћеш ли мало живих јаја?''
''Али бако, па то је грооозно!''
''А да ти да бака мало укусног брашна? Или прака за пециво, мој вољени унучићу?''
''Бако бре, па то су све грозне ствари за јело! Што ми то нудиш?''


Бака му одговори: ''Тачно је, да ови састојци, појединачно, изгледају неукусно и грозно. Али, када их саставимо, од њих добијамо предивну торту!!''

Видите, Бог ради на исти начин.

Много пута се питамо зашто допушта да нам се дешавају ружне и тешке ствари. Али, Он све ради са разлогом.

Ми треба да Му верујемо, јер након свих тешкоћа које нас притисну, Он од тога увек направи нешто дивно, што нисмо ни могли да претпоставимо.
Исто као и унук из приче.
Nazad na vrh Ići dole
Nevena

Nevena


Posts : 9
Reputacija : 3
Join date : 04.03.2010

Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Poučne priče s raznih strana sveta   Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 EmptyUto Dec 07, 2010 2:44 pm

Чај у 5

Улица Кнеза Михаилова се из све снаге труди да изгледа светски, али не успева. Огледа се у излозима преиспитујући се. Колица са ђеврецима и сладоледом, свирачи са раштимованим инструментима. Узалуд тражи цвећару. Цвећа нема. Много лица, а осмеха нема. Онда нешто ново. Луткари. Зачас се створио широки прстен радозналаца.
Прилази и млади брачни пар са девојчицом и псом. Да им се свима саберу године збир не би премашио педесет. Опијени су игром. Девојчици и псу је после неколико тренутака постало досадно. Пас проналази нешто занимљиво, а златне локнице се врте око маминих и татиних фармерки. Онда се одлучује да истражи свет. Излази изван круга гледалаца. Сама на плочнику. Смеје се. Прва победа је извојевана. Кораком пачета креће према чесми. Саплиће се о једну плочу која је мало виша од плочника и пада. Врисак и сузе. Мама и тата, забављени луткама и луткарима не чују и не виде ништа. Пролазници пролазе равнодушно, то није њихова брига, дете које горко плаче има родитеље или деду и бабу или неког ко га чува. Само пас, који је ко зна где пронашао неку коску, у три скока стиже до своје другарице. Осврће се. У псећим очима чуђење. Зашто људи не узму дете у наручје, где сигурно и заштићено неће плакати.
Псећа љубав је на највишем могућем степену искушења. Онда се у делићу секунде одлучује. Пружа девојчици кост. Ставља је поред ње, њушком гура, као да моли, узми, види како је то лепа и сочна коска.
Кроз сузе се помаља осмех. Ручица стеже псеће клемпаво уво. Није ништа страшно, пријатељ је ту.
Устаје.
Игра се завршила и родитељски пар налази своје чедо. Због игре лутака, пропустили су призор љубави космичких размера. Полазе. Пас се враћа по коску, али бива оштро укорен:"Баци, прљаво!". Псеће очи су тужне зато што о љубави знају све оно што људи не знају или су заборавили.

Жури на заказани састанак. Чај се служи у пет сати. Цвеће није успела да нађе. Уместо букета носи чудесну љубавну причу. Успут се пита: Да ли смо заиста стигли до дна људскости; великодушности и љубави треба да се учимо од паса?

Радмила Мишев
Прича из живота
Nazad na vrh Ići dole
NesaDeBeli
Admin
NesaDeBeli


Posts : 472
Reputacija : 1
Join date : 26.02.2010
Age : 55
Location : Aleksandrovac

Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Poučne priče s raznih strana sveta   Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 EmptyUto Dec 07, 2010 3:09 pm

Разум и Срце

Питам чулног човека: ко си ти? А он одговара: ја сам ја. - И мисли на своје тело.

Питам мисаоног човека: ко си ти? а он одговара: два странца видим у себи, и ја се пробијам између њих, гостујући час у једног час у другог. - И мисли на инстиктивну и свесну душу своју.

Питам духовног човека: ко си ти? а он одговара: има Неко у дну душе моје; пружам руке да Га дохватим, но видим, да би ми за то требале руке дуже од васионе. Питај Њега, ко сам ја?...
-----------------------------------------------------------


Материна суза

Прича се да је у давна времена био некакав човек који је морао да храни и негује своју стару мајку, удовицу. Њему то досади и он не хтеде да се више брине о мајци. Мајка, не желеци да га проклиње, плачући оде цару и пожали се на сина.
Цар позове сина и почне да га кори,јер не поштује мајку и не помаже јој, као што то траже Божји и људски закони. Син је покушавао да се оправда говорећи: "Ја се већ три године старам о својој мајци, а она се о мени старала само неколико година. За то сам јој се већ одужио,а сада имам друге бриге, треба да храним себе, своју жену и децу".
Чувши то, цар се наљути због овакве синовљеве незахвалности, па нареди да се донесе велика вага. Затим рече сину да седне на једну страну ваге, а мајци рече да спусти једну сузу на другу страну ваге. "Ако Бог буде хтео да покаже своје чудо и правду, превагнуће твоја суза," реце цар.
Уплакана мајка учини како јој је цар казао. Она спусти једну сузу која претегну другу страну ваге. Страна на којој је био син одскочи навише. Тада му цар рече: "Видиш ли сада, незахвални сине, да је само једна материна суза тежа од тебе".
Син схвати свој грех, покаја се и пољуби мајци руку молећи за опростај. Затим је одведе кући, где је пазио и хранио као што Бог заповеда све до њене смрти.
Nazad na vrh Ići dole
https://nesadebeli.forumsr.com
Sponsored content





Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Poučne priče s raznih strana sveta   Poučne priče s raznih strana sveta - Page 3 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Poučne priče s raznih strana sveta
Nazad na vrh 
Strana 3 od 6Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći
 Similar topics
-
» Poučne narodne priče iz naših krajeva
» Najlepše pesme sveta
» Bajke iz svih krajeva sveta
» Kratke ljubavne priče
» Obično - neobične priče iz života

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
NesaDeBeli - Lovac na sreću :: Gde pronaći sreću-
Skoči na: